Prowine

Před mnoha lety jsem měl tu čest seznámit se s bulharskými víny prostřednictvím pana Kyrila Berovského, který byl tehdy jejich dovozcem a velkým propagátorem. Na jeho práci navazuje společnost PROWINE, tvořená otcem a synem Tanevovými – výběr z toho, co dnes z Bulharska dovážejí je na předních místech seznamu mých nejoblíbenějších vín.

Vinařství Katarzyna Estate

Katarzyna Estate vlastní 365 ha vinic, které se nachází v jednom z nejlepších regionů Bulharsko pro pěstování vinné révy, v oblasti Thrakia Valley. Odrůdy a klony odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Syrah, Mavrud, Malbec, Tempranillo, Petit Verdot, Chardonnay, Sauvignon Blanc a Viognier jsou vybrány tak, aby dokonale odpovídaly klimatickým podmínkám, struktuře a typu půdy. Hustota výsadby je 4130 kusů révy na hektar vinice s 2, 20 m prostoru mezi řádky a 1, 10 m mezi jednotlivými kusy révy.

V Katarzyna Estate je zpracováno přibližně 1600 tun hroznů, které jsou výhradně ručně sbírané. Moderně vybavený sklep je vybudován tak, aby bylo možné maximálně využívat gravitaci při přemisťování hroznů z třídící linky do vany a následně do barelů pro kvašení. Kvašení se provádí v 10 a 15 tunových nádobách z nerezové oceli a 400 litrových sudech z francouzského dubu. Po naplnění do lahví jsou vína uložena v podzemním tunelu s konstantní teplotou 14°C a vlhkostí 75%.

Z produkce vinařství Katarzyna Estate jsem vyzkoušel a doporučuji:
Střední řada MEZZEK“ ( Název je odvozen ze staré Trácké hrobky v blízkosti sklepa), skvělý poměr cena/výkon.
- Mezzek Chardonnay bílé,suché
- Mezzek Sauvignon Blanc x Pinot Gris bílé,suché
- Mezzek Merlot červené,suché
- Mezzek Cab.Sauvignon x Mavrud červené,suché
- Mezzek Cabernet Sauvignon červené,suché
- Mezzek Mavrud červené,suché

Vyšší řady
- Contemplations Merlot x Malbec červené,suché
- Halla Merlot červené,suché
- Twins Cab.Sauvignon x Cab.Sauvignon červené,suché

Vinivel - WS Yamantiev’s

Sklep Yamantiev’s je sklep rodiny Juliana a Vania Yamantievových, ležící v městě Ivailovgrad ve východní části hor Rodop, 70 km od Středozemního moře. Nachází se v kopcovitém regionu, půdy jsou černozemního druhu, velice vhodné pro pěstování vína, tabáku, broskví, fíků a pšenice. Ročně je v této oblasti přibližně 300 slunečných dnů. Celková plocha vinic, odkud pochází víno produkované v této společnosti je 320 ha, z toho se na 40ha pěstuje Cabernet Sauvignon, na 120ha Merlot, na 45ha Pamid a 15ha jsou ostatní zbytkové odrůdy.

Majitelé vinic jsou privátní zemědělci, kteří jsou sdruženi pod vinařské družstvo Ivalinovgrad, společnost Vinivel od nich vykupuje víno pro další zpracování. Střední věk vinic je 12 až 20 let, od vinného sklepa nejsou vzdáleny více než 6km.

Průměrná produkce společnosti Vinivel je 1 200 000 litrů vína. Větší část vín zraje v dubových sudech typu barrique dovezených z Francie. Vyváží se do USA, ČR, Německa, Japonska, Kanady a Švédska.

Z produkce vinařství Vinivel jsem vyzkoušel a doporučuji:
- Syrah Bag in Box červené,suché
- Cabernet Sauvignon Bag in Box červené,suché
- Merlot Bag in Box červené,suché
- Cabernet Sauvignon Bag červené,suché

Vyšší řada
- Villa Amira - Cabernet Sauvignon červené,suché
- Villa Armira - Merlot červené, suché
- Villa Armira - Syrah červené suché
- Stone Lake - Cabernet Sauvignon červené, suché
- Stone Lake - Merlot červené, suché
- MARBLE LAND – cuvée Merlot, CS, Syrah


Odkaz na kompletní sortiment Prowine